fbpx
Uudised

Ameerika sõjaväekirurgid õpetasid elupäästvaid tehnikaid

Täna, 1. juunil lõppes Tartus Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste meditsiinikeskuse ja Ameerika Ühendriikide relvajõudude Meditsiiniliste Operatsioonide Kaitseinstituudiga (Defence Institute for Medical Operations – DIMO) koostöös korraldatud viiepäevane traumakirurgia elupäästvate tehnikate kursus.

Kursuse väljaõpet viis läbi kuus DIMO õppejõudu Ameerika relvajõudude erinevatest väeliikidest. Õppejõud rääkisid kursusel osalejatele sõjakirurgia erinevatest aspektidest alates trauma tekkemehhanismidest kuni erinevate ravimeetoditeni. Kursuse põhirõhk oli elupäästvatel kirurgilistel protseduuridel, mis on vajalikud sõjatrauma käsitlemiseks.

„Sellise väljaõppe taseme ja praktilise kogemusega sõjatrauma kirurge Eestis ei ole, seetõttu on vajalik välisspetsialistide kaasamine väljaõppesse.“ ütles KVÜÕA meditsiinikeskuse ülem-arst major Ahti Varblane. „Need teadmised ja tehnikad, mida nad õpetasid toetuvad suurele praktikale praegustes konfliktikolletes ja ma julgen öelda, et tegemist on oma ala maailma tippudega,“ lisas ta.

Kursusel osalejateks olid Eesti suuremate haiglate kirurgid ja meditsiinitöötajad, kes said värskendada nii teoreetilisi kui praktilisi oskusi. Loengud toimusid KVÜÕAs ja praktikumid Eesti Maaülikooli Loomakliinikus ning Tartu Ülikooli Arstiteaduskonna anatoomikumis.

Taolist elupäästvate tehnikate kursus korraldati Eestis esmakordselt. DIMO on korraldanud Eestis ka varem kursusi., 2010. aastal toimus KVÜÕAs traumahaigete käsitlemise kursus õdedele.

Kaitseväe Akadeemia