Eesti kaitseväe meditsiiniüksus osaleb esimest korda NATO suurimal meditsiiniõppusel Vigorous Warrior 2017 Saksamaal, kus osalejad 27 NATO liikmesriigist harjutavad artikkel V põhjal tegutsemist.
„Eesti on NATO meditsiiniõppusel esindatud suurelt, meie poolt on välja pandud õppuse viiest välihaiglast üks ning seda tervikuna ehk koos varustuse ja meeskonnaga,“ ütles Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse ülem kolonelleitnant Ahti Varblane.
“Õpime ka seda, kuidas läbida vajalikud administratiivsed kooskõlastused, varustus kohale toimetada ja rahvusvahelises keskkonnas teiste meditsiiniüksustega integreeritult töötada,” ütles kolonelleitnant Varblane, kelle sõnul annab õppus ka ülevaate probleemidest, mis võivad ette tulla meditsiiniüksuse reaalsel saatmisel missioonile.
Lisaks Eesti esimesele osalemisele NATO suurimal meditsiiniõppusel on eriline ka see, et Eesti kasutab esmakordselt erakorralise meditsiinirühma konteinerpõhist varustust, mis on arendatud ja toodetud Eestis. Sellest tulenevalt sooritab Eesti meditsiiniüksus ainsana õppusel osalejatest ka manöövri ehk liiguvad ühest asukohast teise. Eestis toodetud meditsiinikonteinereid tutvustab Eesti esindus NATO ja õppuse juhtkonna kõrgematele sõjaväelastele, teistele õppusel osalejatele ning külalistele lähemalt reedel.
Vigorous Warrior 2017 õppusest Saksamaal võtavad osa NATO 27 liikmesriigi esindajad, nende seas esmakordselt Eesti jalaväebrigaadi meditsiinikompanii erakorralise meditsiini rühm.
NATO meditsiini oivakeskuse korraldatud suurõppuse eesmärk on harjutada ja hinnata koostöö- ja manöövervõimet NATO liikmes- ja partnerriikide vahel artikkel V stsenaariumi raames, samuti harjutatakse reageerimist võimalikule bioloogilise ründe ja saaste intsidendile.