fbpx
Uudised

Eesti reservohvitseridest meedikud õpetasid NATO sõjameditsiini väljaõppekeskuses kolleege

Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste sõja- ja katastroofimeditsiini keskuse reservohvitseridest lektorid õpetasid möödunud nädalal Budapestis NATO sõjameditsiini väljaõppekeskuses sõjavigastuse erakorralise käsitluse kursusel osalejaid. Kursustel oli põhiteemadeks sõjategevusest tingitud traumade kaasaegne meditsiiniline käsitlus.

„Omandatud teadmised Afganistani Camp Bastioni sõjaväehaiglas on andnud meie meedikutele kõrgetasemelised ja kaasaegsed kliinilised kogemused, mis võimaldavad edukalt edasi anda teadmisi ja töökogemust kolleegidele NATO partnerriikidest,“ ütles kursusel lektorina osalenud anestesioloog doktor Lauri Kõrgvee. „See praktiline kogemus võimaldab meil anda kvaliteetsemat väljaõpet ka Tartu ülikooli arstiteaduskonna tudengitele ning reserv- ja kaitseväemeedikutele,“ lisas ta.

Kursusel käsitleti IED (isevalmistatud lõhkekeha, sagedaseim vigastuse põhjustaja sõjapiirkonnas) plahvatusest tingitud vigastuste ravi ja ravitaktikat ning laskevigastusi puudutatavat temaatikat. Olulisteks teemadena käsitleti ka meditsiinilise personali ettevalmistust, varustust ja meeskonnatööd. Teoreetilisele õppele sellele järgnes praktiline simulatsioonõpe Budapesti Sõjaväehaiglas. Kursustel osales 33 õppurit ja 20 lektorit 19 erinevast riigist. Lektoriteks olid kogenud õppejõud ja professorid Hollandist, Rootsist, Saksamaalt, Itaaliast, USA-st ja Eestist.

Saadud kogemus kinnitas doktor Kõrgvee hinnangul seda, et lisaks teoreetilistele teadmistele on väga tähtsad ka erinevate meditsiiniliste manipulatsioonide ja protseduuride teostamise oskused ning meeskonnatöö kriitilistes situatsioonides.

„Seda on hilja õppida sõjakoldes, selleks peab olema eelnevalt võimalikult realistlik praktilistele harjutustele põhinev ettevalmistus, millele pöörati suurt rõhku ka Budapestis toimunud kursusel,“ ütles doktor Kõrgvee. „See, et kaitsevägi planeerib meditsiini simulatsioonikeskuse loomist, näitab, et oleme sõja- ja katastroofimeditsiini õpetamisega liikumas õiges suunas.“

Kursusel osalesid lektoritena südamekirurg doktor Arno Ruusalepp ja anestesioloog doktor Lauri Kõrgvee, kes teenisid Afganistanis Camp Bastioni sõjaväehaiglas kaitseväe kirurgide meeskonnas 2012. aastal. Mõlemad arstid töötavad igapäevaselt Tartu ülikooli kliinikumis.

KVÜÕA Sõja- ja katastroofimeditsiini keskuse ülesandeks on kaitseväelaste, reserv-meedikute ja meditsiiniüliõpilaste sõja- ja katastroofimeditsiini õpe. Alates 2011 on KVÜÕA õpe kohustuslik Tartu Ülikooli arstiüliõpilastele ja 2014. aastast muutub õpe kohustuslikuks ka Tallinna ning Tartu Tervishoiu kõrgkoolide õe üliõpilastele. Eesmärgiks on võimalikult kaasaegne, praktilise suunitlusega ning ühtlustatud väljaõpe tsiviilmeditsiinis harva esinevate kriiside ja vigastuste lahendamiseks.

Kaitseväe Akadeemia