fbpx
Uudised

Eestlaste uuringu tulemused avaldati rahvusvahelises teadusajakirjas

Rahvusvaheline meditsiinialane teadusajakiri Military Medicine avaldas eestlaste uuringu „Kutsealuste tervisenõuete hindamise“ osatulemused, millest selgus kutsealuste D-vitamiini ja rauapuudus.

„Uuringu eesmärk on leida lahendus ajateenijate väljalangemise vähendamiseks. Praeguseks on käivitunud ka juba jätku-uuring selgitamaks, kas D-vitamiini lisamanustamine võib muuta positiivses suunas väljalangemise otseseid ja kaudseid põhjuseid, näiteks luu- ja lihaskonna vigastused või depressioon,“ ütles KVÜÕA rakendusuuringute keskuse ülem kolonelleitnant Sten Allik.

Tegemist on ühe esimese suurima uuringuga, mis KVÜÕA eestvedamisel 2014. aastal peale kaitsealase teadus- ja arendustegevuse ümberkorraldust käivitus. Uuring viidi läbi sõduri baaskursuse ajal vabatahtlike osalejate seas, kes alustasid 2014. aasta oktoobris Kuperjanovi jalaväepataljonis ajateenistust.

Uuringu tulemustest selgus, et kutsealustel esineb D-vitamiini ja rauapuudus, eriti suur ainete puudus esineb organismis sügis- ja talveperioodil. Olukorra parandamiseks peavad uuringu koostajad vajalikuks D-vitamiini ja rauapreparaatide manustamist.

Uuringu viisid läbi oma ala eksperdid Kaitseväe Ühendatud Õppeasutustest, Tartu Ülikoolist ja Tartu ülikooli kliinikust ja kaitseväest. Uuringut rahastasid kaitsevägi ja kaitseministeerium.

Ajakiri Military Medicine, kus uuringut kajastati, ilmus esimest korda aastal 1892, kandes sel ajal nime The Military Surgeon. Tänapäeval kord kuus ilmuv meditsiini- ja tervishoiualane rahvusvaheline ajakiri koondab endas väärtuslikke harivaid ja informatiivseid teaduslikke artikleid.

Ilmunud artiklit on võimalik lugeda SIIT (link avaneb klikkides).

Kaitseväe Akadeemia