fbpx
Uudised

Kaitseväe Akadeemia kadetid külastasid Ameerika Ühendriikide sõjaväeakadeemiat

Sel kevadel oli kahel meie kadetil võimalus külastada Ameerika Ühendriikides asuvat West Point sõjaväeakadeemiat.

Kadettseersandid Kris Antsmaa ja Indrek Tõkke võtsid osa kadetivahetusprogrammist „FAEP23“ (The Foreign Academy Exchange Program), mille raames said nad 10 päeva jooksul tutvuda Ühendriikide sõjaväeakadeemia eluoluga, osaleda kadetivarjuna tundides ja sportlikes tegevustes, külastada kohalike muuseume ning veeta ühe päeva New Yorkis.

Mõlema kadeti sõnul oli muljetavaldav just sealse sõjaväe akadeemia suurus. „West Point akadeemia on oma mastaabilt uskumatu,“ ütles kadettseersant Tõkke. „See on midagi, mida on keeruline kirjeldada, seda peab ise seda nägema“. Kadettseersant Antsmaa sõnul on tegu justkui ülikoolilinnakuga. „See on Eesti mõistes suurem kui nii mõnigi meie linn,“ lisas ta. West Point sõjaväeakadeemias õpib hinnanguliselt 4300 kadetti ning igal aastal võetakse vastu umbes 1300 uut õpilast.

Lisaks sõjaväeakadeemia suurusele tõid kadetid välja sealse õppeprotsessi. „Sealne õpinguperiood kestab neli aastat, mille raames saavad tudengid tsiviilvaldkonna bakalaureusekraadi,“ ütles kadettseersant Tõkke. Kadettseersant Antsmaa sõnul oli huvitav näha, kuidas Eesti mõistes akadeemiline ülikool on ülesehitatud sõjaväelisele distsipliinile ning mismoodi seda rakendatakse. „Kogu nende koolisüsteemi ülesehitus on täiesti erinev võrreldes sõjaväelise haridusega, mida pakub Kaitseväe Akadeemia,“ lisas kadettseersant Antsmaa. „Kuna West Point on ka väga pika ajalooga kool, siis kooli territooriumil on näha USA sõjaajaloo mõjutusi, näiteks vanu kahureid, mis tegid erinevate USA sõdade ajal esimese ning viimase lasu või suurte väejuhtide kujud, kes mõjutasid nende ajaloo kulgu.“

Kadetivahetusprogrammist „FAEP23“ võttis osa umbes 150 kadetti ligi 50 erinevast riigist. Enamasti oli igast riigist kutsutud kohale kaks või kolm üliõpilast, kelle vastuvõtjateks olid West Pointis õppivad kadetid.

Foreign Academy Exchange Program Leaders Reaction Course Challenge at Camp Buckner, West Point, NY on April 20, 2023. (U.S. Army photo by Christopher Hennen, USMA)

Kaitseväe Akadeemia kadetid osalesid ka pidulikul õhtusöögil, kus neil avanes võimalus rääkida West Pointi sõjaväeakadeemia ülema kindralleitnant Steven W. Gillandi ning kooli veebli staabiveebel Phil K. Barrettoga. Meeldiva vestluse eest said kadettseersandid Tõkke ja Antsmaa tänutäheks kooli ülema ja veebli tänumündi.

„Kellel vähegi avaneb sarnane võimalus külastada West Point sõjaväeakadeemiat, siis haarake sellest koheselt kinni,“ soovitab kadettseersant Tõkke. „Ja kindlasti tasub võtta kaasa palju embleeme või lippe, mida saab kohalike või teiste külalistega vahetada.“

Kaitseväe Akadeemia on alates 2019. aastast võtnud osa kadetivahetusprogrammist „FAEP“, mis annab aastas võimaluse külastada kahel kadetil Ameerika Ühendriikides asuvat sõjaväeakadeemiat. Lisaks võõrustavad ka Kaitseväe Akadeemia kadetid igal aastal kahte West Point sõjaväeakadeemias õppivat kadetti.

Kaitseväe Akadeemia