Sel nädalal on Kaitseväe Akadeemias käimas kogu kooli kaasav õppus Combined Effort I, mille eesmärk on harjutada lahingutegevuse planeerimist ja juhtimist rühma, kompanii ja pataljoni tasemel.
„Õppus Combined Effort I võimaldab võimalikult paljudel Kaitseväe Akadeemia taseme- ja täiendõppekursustel harjutada lahingutegevuse planeerimist ja juhtimist ning süvendada vastase mõistmist,“ ütles õppuse juht kolonelleitnant Indrek Sarap. „Õppuse eripära on see, et fookuses on erinevate ülemate otsused, millest sõltub lahingute tulemus ja õppuse kulg. Loomulikult on väga oluline roll ka meeskonnatööl.“
Käimasolev õppus algas tavapärase õppetöö vormis harjutusena, kus esimese kolme päeva jooksul keskendusid erinevad osapooled lahingutegevuse planeerimisele. Õppuse neljandal päeval alustati lahingujuhtimisega, kus erinevatest kursustest moodustatud NATO üksuseid ja taktikat kasutav sinine brigaad võitleb kaardil Kagu-Eesti maastikul vastase võimeid kasutava punase brigaadiga.
„Varasema parima praktikana oleme õppusel säilitanud tulevõitluste tulemuse otsustamise lähtudes sõjateadusest, kuid jättes ruumi ka hõõrdumisele ja juhusele läbi täringuvisete,“ lisas kolonelleitnant Sarap, kelle sõnul muudab tänavuse õppuse eriliseks hoopis see, et mitmed väeosad on lubanud äsja reservohvitseri baaskursuse lõpetanud reservohvitseridel naasta Kaitseväe Akadeemiasse eesmärgiga lahendada õppuse jooksul rühma taseme taktikalisi probleeme.
Lisaks reservohvitseri baaskursuse läbinutele võtavad õppusest Combined Effort I osa Kaitseväe Akadeemia põhi- ja keskastmekursuse ning nooremstaabiohvitseri kursuse õppurid. Kõik õppusel osalejad saavad harjutuse käigus oma otsustele tagasiside. Samuti hinnatakse õppuse käigus esimese õppeaasta keskastmekursuse juhtimissooritusi ning teise õppeaasta maaväe põhikursuse käsuandmist.
„Õppuse pealäbiviijana on mul suur rõõm näha osalejate asjatundlikkust ja pühendumust,“ ütles kolonelleitnant Sarap lisades, et ootab ka õppuse Combined Effort II etappi, mis leiab aset 2024. aasta veebruaris.
Kaitseväe Akadeemia on Eesti ainus riigikaitseline kõrgkool, kus koolitatakse ohvitsere ja allohvitsere kaitseväele ja kaitseliidule. Lisaks pakub Kaitseväe Akadeemia sõjaväelist täiendkoolitust ja korraldab riigikaitsega seotud teadus-ja arendustegevust.
Rohkem pilte SIIN.