Sel nädalal on Kaitseväe Akadeemias käimas kogu kooli kaasav õppus Combined Effort (COMEF) I, mille eesmärk on pakkuda võimalikult suurele hulgale taseme- ja täiendõppekursustele keskkonda lahingutegevuse planeerimise ja juhtimise harjutamiseks rühma, kompanii ja pataljoni tasemel.
„Käimasoleva õppuse muudavad eriliseks kolm nüanssi,“ ütles õppuse läbiviija kolonelleitnant Indrek Sarap. „Esiteks saavad kokku väga erinevad kursused ning ülemate rollis olevatel meestel või naistel tuleb moodustada meeskonnad ja viia need võiduni. Teiseks võimaldab õppus ülemal võidelda ülemaga ning sündmuste kulg sõltub nende endi otsustest ja natuke ka sõjaõnnest. Kolmandaks on pooltel õppusel osalejatel võimalik tegutseda vastase üksuste ja taktikaga, mis süvendab meie ohvitseride ja allohvitseride vastase tundmist.“
Õppuse COMEF I esimesed kolm päeva keskendusid lahingutegevuse planeerimisele ja ettevalmistamisele. Õppuse neljandal päeval alustati lahingujuhtimisega, kus rõhk oli ülemate tegevusel ja otsustel, kasutati õppuse aja kiirendamist ning tugineti sõjateadusele ja tõenäosusele jättes ruumi ka juhusele läbi täringuvisete.
Võrreldes varasema aastaga võtab õppusest osa üha rohkem osalejaid väljaspool Kaitseväe Akadeemiat. „Sel nädalal tulid akadeemiasse tagasi 24 äsja reservohvitseri põhikursuse lõpetanud lipnikku. Samuti osaleb Kuperjanovi jalaväepataljon kahe mehhaniseeritud kompanii meeskondade ja pataljoni erialarühmade ülematega, 2. jalaväebrigaad staabi- ja sidekompanii sidemeestega ning mõned tegevväelased on tulnud täiendavalt lahendama rühma taseme taktikalisi probleeme,“ ütles kolonelleitnant Sarap lisades, et realistlikku elementi annavad juurde ka õppusel osalevad endised 1. jalaväebrigaadi ülemad ja kaitseväe juhataja asetäitjad reservis olevad brigaadikindral Artur Tiganik ja kindralmajor Veiko-Vello Palm.
Lisaks reservohvitseri põhikursuse läbinutele võtavad nädalasest õppusest osa Kaitseväe Akadeemia põhi- ja keskastmekursuse, nooremstaabiohvitseri kursuse ja vanemallohvitseri põhikursuse õppurid, kes kõik saavad harjutuse käigus tagasiside oma otsustele. Samuti hinnatakse õppuse käigus esimese õppeaasta keskastmekursuse juhtimissooritusi ning antakse tagasiside teise õppeaasta maaväe põhikursuse käsuandmisele.
„Õppuse pealäbiviijana on heameel näha, et COMEF I osalejad on nädala lõpuks oluliselt vilunumad, kui nad olid nädala alguses,“ ütles kolonelleitnant Sarap, kelle sõnul on käimasolev harjutus esimene õppus kahest ning ta jääb ootama kõikide osalejate naasmist akadeemiasse 2025. aasta veebruari alguses õppusele COMEF II.
Kaitseväe Akadeemia on Eesti ainus riigikaitseline kõrgkool, kus koolitatakse ohvitsere ja allohvitsere kaitseväele ja kaitseliidule. Lisaks pakub Kaitseväe Akadeemia sõjaväelist täiendkoolitust ja korraldab riigikaitsega seotud teadus-ja arendustegevust.
Rohkem pilte SIIN