fbpx
Uudised

Kaitseväe Akadeemias jätkub kogu kooli kaasav ja juhtimisele keskenduv õppus

Sel nädalal toimub Kaitseväe Akadeemias kogu kooli kaasav õppus Combined Effort (COMEF) II, mis on jätk eelmise aasta detsembrikuus toimunud õppuse esimesele osale ning mille eesmärk on harjutada lahingutegevuse planeerimist ja juhtimist rühma, kompanii ja pataljoni tasemel.

„Õppus COMEF loob kõigile osalejatele õppimist soodustava keskkonna – selle stsenaariumis on piisavalt lahinguväljale omast segadust, meil on kaasatud piisavalt pädevad mentorid ja meie lahingujuhtimise modus operandi, ehk ülem võitleb ülemaga, on piisavalt hasartne,“ ütles õppuse juht kolonelleitnant Indrek Sarap. „Sealjuures näitab varasem kogemus, et sellises keskkonnas on edukad need osalejad, kes ühest küljest suudavad olustikuga kohaneda ja segaduse enda kasuks pöörata ning teisest küljest suudavad juhtidena moodustada meeskonna ja vedada selle ka võiduni.“

Sarnaselt õppuse esimesele osale algas Combined Effort II tavapärase õppetöö vormis harjutusena, kus esimeste päevade jooksul keskendusid õppuse erinevad osapooled lahingutegevuse planeerimisele. Õppuse neljandal päeval alustati lahingutegevuse juhtimisega.

Õppuse juhi kolonelleitnant Sarapi sõnul on kogu harjutus üldjoones oma põhiolemuselt sarnane varasemate õppustega, kuid täiesti uue elemendina on lisandunud juurde õhutõrjepataljoni rühmaülemad, kes toetavad pataljoni taset planeerimise juures. Samuti on seekord kaasatud ka Prantsuse kadetid, kes on hetkel Kaitseväe Akadeemias praktikal.

Kogu õppuse fookuses on ülemate tegevus ja otsused ning harjutuse kulg sõltub erineva taseme ülemate otsustest. Selleks, et saaks suurendada otsuste hulka, kasutatakse õppuse aja kulgemise kiirendamist ning ajalisi hüppeid. Samuti tuginetakse tulemuste otsustamisel sõjateadusele ja tõenäosusele, jättes ruumi juhusele ja hõõrdumisele läbi täringuvisete.

Õppusest Combined Effort II võtavad osa Kaitseväe Akadeemia teenistujad, põhi- ja keskastmekursuse õppurid, nooremstaabiohvitseri kursuslased ning reservohvitseri baaskursuse läbinud lipnikud erinevatest kaitseväe struktuuriüksustest. Kuigi kõik osalejad saavad oma otsustele õppuse vältel tagasiside, siis hinnatakse harjutuse käigus just 20. keskastmekursuse ja nooremstaabiohvitseri kursuse õppureid.

„Õppus COMEF on võimalik tänu väga paljude inimeste suure hulga töötundidele. Ma olen siiralt tänulik õppust korraldavale meeskonnale nende asjatundlikkuse ja pühendumuse eest,“ ütles kolonelleitnant Sarap.

Kaitseväe Akadeemia on Eesti ainus riigikaitseline kõrgkool, kus koolitatakse ohvitsere ja allohvitsere kaitseväele ja kaitseliidule. Lisaks pakub Kaitseväe Akadeemia sõjaväelist täiendkoolitust ja korraldab riigikaitsega seotud teadus- ja arendustegevust.

Rohkem pilte SIIN

Kaitseväe Akadeemia