2024. aasta veebruarist kuni maini viibis Kaitseväe Akadeemia sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse arst-resident kapten Siim Rinken Ühendkuningriigis Oxfordis täiendkoolitusel. Koolituse eesmärk oli meditsiinialaste teadmiste täiendamine, rahvusvaheliste suhete arendamine ja tuleviku koostöö edendamine.
Kõik algas esmasest ideest Eesti ja Ühendkuningriigi vahelise sõjameditsiinialase koostöö arendamisest, kui briti kaitseväe arstid olid Eestis õpetamas haiglavälise suurõnnetuse lahedamise (HMIMMS) kursusel. Eesmärgiks sai kaitseväe arst-residentide täiendkoolituse parandamine ja sõjaväeliste kontaktide arendamine ning veebruaris 2024 lendas kapten Rinken Ühendkuningriiki.
Oxfordi Ülikooli Haigla valiti õppebaasiks, kuna traumakeskuses on kõige rohkem Briti armee erakorralise meditsiini arste ning seal oli võimalus osaleda Ühendkuningriigi armee koolitustel ja õppustel.
„Osakonnas töötasin vanema aasta residendina ehk päevasel ajal sain eriarstidelt nõu küsida, kuid öövalvetes pidin ise olema see, kes noorematele nõu annab,“ ütles kapten Siim Rinken. Osakonna eripära oli see, et tegemist oli traumakeskusega, kus võeti vastu nii lapsi kui ka täiskasvanuid.
„Esimesel kuul kulus palju energiat sisseelamisele, kuid edaspidi tundsin, et olen osakonnale kasulik täiendus. Minu suurimaks üllatuseks ütles osakonna juhataja dr Norris, et minu tegevusest oli kasu juba esimesest päevast, sest iga käsitletud haige lihtsustab teiste tööd. See on ka üks õppetundidest, mille Eestisse kaasa võtan – iga käsitletud patsient on võit ja haiglasse ei tulda mitte valvesse, vaid tööle,“ lisas kapten Rinken.
Sõjaväelistest tegevuste seas olid olulised ka kokkusaamised kohalike erakorralise meditsiini arstidega, meditsiinilise evakuatsiooni päästemeeskonna (MERT) kursuse jälgimine, Tri-Service Emergency Medicine konverents ja osalemine Briti armee erakorralise meditsiini arstide pidulikul kokkusaamisel.
Kogemusest õppis kapten Siim Rinken, et erakorraline meditsiin on Eestis väga heal tasemel, mis tähendab lühikesi ootejärjekordi ja kergesti kättesaadavaid uuringuid. Samuti on Briti armee koolitused sama heal tasemel kui sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse omad, kuid vahe seisneb selles, et neil on kaks kuni neli korda rohkem instruktoreid, mis võimaldab anda paremat tagasisidet. Seega on uude kohta minnes oluline ennast põhjalikult ette valmistada.
Kaitseväe Akadeemia koosseisu kuuluva sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse ülesanne on viia läbi kaitseväelaste, reservmeedikute ja meditsiiniüliõpilaste sõja- ja katastroofimeditsiinialast väljaõpet. Lisaks vastutab keskus Eestis ka sõja- ja katastroofimeditsiini valdkonna teadus- ja arendustegevuse eest.
Kaitseväe Akadeemia on Eesti ainus riigikaitseline kõrgkool, kus koolitatakse ohvitsere ja allohvitsere kaitseväele ja Kaitseliidule. Lisaks pakub Kaitseväe Akadeemia sõjaväelist täiendkoolitust ja korraldab riigikaitsega seotud teadus-ja arendustegevust.