Täna korraldavad kaitseväe ühendatud õppeasutused ja tallinna tehnikaülikooli teadlased esimese testpäeva süsteemide ja sensorite katsetamiseks.
KVÜÕA rakendusuuringute keskuse ülema kolonelleitnant Sten Alliku sõnul testivad uurijad täna kahte projekti. „Ühe projekti raames uuritakse, kuidas ennast vastase jaoks võimalikult vähem nähtavaks muuta nii nähtavas kui inimsilmale nähtamatus spektris,“ ütles kolonelleitnant Allik. „Teine projekt on seotud situatsiooniteadlikkusega: erinevad sensorid registreerivad vibratsiooni, magnetvälja muutusi ja heli ning üritavad selle järgi kindlaks määrata, kus ja millega vastane liigub, “ sõnas Allik.
Tallinna Tehnikaülikooli kaitse- ja julgeoleku-uuringute keskuse juhataja Katrin Idla sõnul on tal väga hea meel, et koostööprojektid on jõudnud testimise faasi. „Oleme kaitseväega plaani pidanud, et mõõtmised saaksid perioodiliseks, mitte ei jääks vaid ühekordseks koostööks,“ ütles Idla.
Testipäev on üks osa tihenenud koostööst KVÜÕA ja ülikoolide vahel ning lähtub koostööleppest, mille on allkirjastanud Kaitseministeerium, Eesti Kaitsevägi, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused, Tartu Ülikool ja Tallinna Tehnikaülikool. Koostööleppe eesmärgiks on üldise kaitsealase tehnilise teadus-ja arendustegevusalase kompetentsi tõstmine.
Kolonelleitnant Sten Alliku sõnul on koostöölepe võrdselt oluline kõigile osapooltele. „Kaitseväel on oluline teada ja rakendada tsiviilteadlaste pädevusi sõjalises teadus-ja arendustegevuses ning tsiviilteadlasted suudavad ainult siis oma teadmisi täiel määral rakendada, kui nad tunnevad kaitseväge ja teavad kaitseväe vajadusi,“ ütles kolonelleitnant Allik. „Tsiviilteadlaste poolt kaitseväe jaoks tehtav teadus- ja arendustöö on täpselt nii hea, kui hästi kaitsevägi suudab oma väljakutseid ja vajadusi sõnastada ja projektis osaleda ja seda toetada“.