fbpx
Uudised

Kaitseväelased näitavad ajaloolist filmi 1917. aasta Saaremaa dessandist

Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused ja Balti Kaitsekolledž näitavad homme, 28. aprillil kell 18.00 õppeasutuste majas Riia 12 dokumentaalfilmi 1917. aasta Saksa dessantoperatsioonist Albion.

Filmiõhtu juhatab sisse Tartu Ülikooli ajaloolane Ago Pajur, kes annab ülevaate Saaremaa dessandi eelloost ning järelmõjudest. Esitlusel näidatakse kinokaameraga filmi originaallinti, taustaks mängib ajastutruu muusika.

Filmilindi avastas ja tõi Eestisse kollektsionäär ning ajaloohuviline Vahur Kuhlberg, kes on linastuse kaaskorraldaja.

Operatsioon Albion oli Saksa vägede meredessant Saaremaale ja Hiiumaale, kus asusid tollal tsaari-Venemaa väed. Eesti saared oma rannikusuurtükkidega kujutasid Saksa laevastikule suurimat takistust Läänemeres. Ühendoperatsioon, milles osalesid nii mereväe, maaväe kui õhuväe üksused on läinud sõjaajalukku kui I Maailmasõja üks õnnestunumaid dessantoperatsioone.

Albionil osalemiseks koondati 1917. aasta septembris Liibavisse (Liepajasse) umbes 23 000 meest, 5 000 hobust, 1 400 vankrit, 300 laeva, 150 kuulipildujat, 54 suurtükki, 12 mortiiri, 100 lennukit ja dirižaablit ning 30 päeva jagu varustust. Operatsioon algas 11. oktoobril ning kulges kiirelt ja edukalt. Juba kuue päeva pärast oli vastase vastupanu murtud ja Läänemeri kuni Petrogradini takistusteta. Tänapäeval õpitakse ja analüüsitakse antud operatsiooni mitmete riikide staabikolledžites, sealhulgas ka Balti Kaitsekolledžis.

Filmi on oodatud vaatama kõik huvilised. Linastuse kestus on umbes üks tund.

Kaitseväe Akadeemia