fbpx
Uudised

Kõrgem Sõjakool tähistab 93. aastapäeva

Kõrgema Sõjakooli 92. aastapäeva rivistus möödunud aastal

Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste (KVÜÕA) Kõrgem Sõjakool tähistab nädala lõpul 93. aastapäeva piduliku jalutuskäigu, patrullvõistluse ja kadetiballiga.

“Kõrgema Sõjakooli aastapäeva tähistamisel on väga tähtis koht ohvitseride kasvatamise traditsioonide edasikandmisel ning see hõlmab ohvitseriks olemise mõlemat poolt – taktik ja juht maastikul ning džentelmen ballisaalis,” ütles Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste Kõrgema Sõjakooli ülem kolonelleitnant Mati Tikerpuu.

Kõrgema Sõjakooli 93. aastapäeva tähistamine algab reedel kell 9 Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste peahoone juurest, Riia tn 12, kadettide piduliku jalutuskäiguga Raekoja platsile koos kaitseväe orkestriga. Jalutuskäik kulgeb mööda Riia, Võru, Akadeemia, Vanemuise ja Ülikooli tänavaid. Tagasi peahoonesse liigutakse Küüni ja Riia tänava kaudu.

Jalutuskäigule järgneb sõjakooli rahvusvaheline sõjalis-sportlik patrullvõistlus, mille avab kell 9.20 Tartus Raekoja platsil KVÜÕA ülem kolonel Aarne Ermus.

Patrullvõistlus viiakse läbi Tartu valla territooriumil ja võistlusraja pikkus on orienteeruvalt 16 kilomeetrit. Esimene võistkond stardib Lähtelt 11.15, võistluse finiš on KVÜÕA matkekeskuse tagumises väravas. Võistlusrajal on ülesanded, mis eeldavad sõjalise juhtimise põhioskuste tundmist, meeskonnatööd, sõdurioskusi ja nutikust.

Järjekorranumbrilt kuuendal patrullvõistlusel osaleb tänavu kokku 11 võistkonda. Lisaks eestlastele osalevad võistlusel Soome, Rootsi, Taani, Saksamaa, Poola, Läti ja Leedu sõjakoolide õppurid. Võistkonnad on koostatud segaprintsiibil – kaks välismaalast erinevatest riikidest ja kolm erineva õppeaasta kadetti Eestist.

“Patrullvõistlust ei võida see, kes on eraldivõetuna kõige kiirem, tugevam ja targem, vaid see, kes suudab olemasoleva meeskonna kõige paremini tööle panna. Tahame kadette juba varakult harjutada tegutsema koostöös liitlastega ning kasvatada ühtlasi ka nendevahelist sisemist sidet,” ütles Tikerpuu.

Laupäeval, 31. märtsil kulmineerub KVÜÕA Kõrgema Sõjakooli 93. aastapäeva tähistamine traditsioonilise kadetiballiga.

Kõrgema Sõjakooli aastapäeva tähistamine praegusel moel sai alguse 1998. aastal, kui esimene põhikursus korraldas teisele põhikursusele kadetiballi. Traditsiooniliselt veavad aastapäevaüritust sõjakooli juhtkonna kõrval teise õppeaasta kadetid, kes on selleks hetkeks õppinud erinevaid keeli ja etiketti ning läbinud rühma taseme planeerimise ja juhtimise kursuse.

KVÜÕA Kõrgema Sõjakooli sünnipäevaks loetakse 3. aprilli 1919, kui tollane sõjavägede ülemjuhataja kindralmajor Johan Laidoner allkirjastas käskkirja, mis pani aluse Eesti Vabariigi sõjakoolile. 1923. aastal liideti see koos teiste sõjaväeliste koolidega Sõjavägede Ühendatud Õppeasutisteks.

Kaitseväe Akadeemia