fbpx
Uudised

Kõrgem Sõjakool tähistab 95. juubelit

Kõrgema Sõjakooli 95. aastapäev juubel kulmineerub laupäeval traditsioonilise kadetiballiga. Pildil Kõrgema Sõjakooli ülem kolonelleitanant Mati Tikerpuu eelmise aasta ballil. Foto - Andres Lumi
Kõrgema Sõjakooli 95. aastapäev juubel kulmineerub laupäeval traditsioonilise kadetiballiga. Pildil Kõrgema Sõjakooli ülem kolonelleitanant Mati Tikerpuu eelmise aasta ballil. Foto: Andres Lumi

Kõrgemal Sõjakoolil möödub sellel nädalal asutamisest 95. aastat, mille tähistamiseks marsivad kadetid reedel läbi Tartu linna ja korraldavad traditsioonilise balli. Kaitseväelisest jalutuskäigust võtab osa ligi 150 kadetti, lisaks sõjakooli kaaderkoosseis ja välisdelegatsioonid.

Aastapäevapidustused algavad reedel, 4. aprillil, kell 9.00 kui toimub traditsiooniline pidulik marss läbi Tartu linna, millest võtab osa 150 kadetti. Jalutuskäigus osaleb ka sõjakooli kaaderkoosseis ja välisdelegatsioonid. Kolonni saadab soomustransportöör Sisu XA-180 ning rivistuse ajal teeb ülelennu Tartust lennuk AN-2.

Kõrgema Sõjakooli ülem kolonelleitnant Mati Tikerpuu sõnas, et 95 aastat vanust märgib  ühele organisatsioonile seda, et ollakse oluliselt vanem kui terve põlvkond inimesi. „Meie jaoks tähendab see, et kanname endas väärtusi ning põhimõtteid, mis tagavad püsima jäämise erinevatel ajajärkudel – ükskõik kui raske või kerge on,“ sõnas kolonelleitnant Tikerpuu.

Kolonelleitnant Tikerpuu sõnul on KVÜÕA Kõrgemal Sõjakoolil kaitseväe tuleviku seisukohalt tähtis roll. „See, mida me õpetame ja kuidas kasvatame tulevasi sõjaväelisi juhte määrab ära selle, kas võidame tulevased sõjad ning kas meie rahvas ja riik kestab ka järgmised kümme tuhat aastat,“ lisas ta.

Aastapäevapidustustest võtavad osa ka delegatsioonid Sisekaitseakadeemiast ja Taani, Poola, Soome, Rootsi, Hollandi, Leedu ning Läti sõjakoolidest. Esmakordselt on oodata külalisi Poola ja Taani õhuväe akadeemiatest.

Sõjakool asutati Tallinnas Tondil 3. aprilli 1919 päevakäsuga, mille alusel määrati kooli formeerijaks peastaabi korraldusvalitsuse rivijaoskonna ülem kapten (hilisem kolonel) Aleksander Simon (1877–1960), kellest sai ka kooli esimene ülem.

Kõrgem Sõjakool on noortele, kes soovivad parimat juhtimisalast kõrgharidust. Kõrgema Sõjakooli põhikursusel omandatakse rakenduslik kõrgharidus sõjalise juhtimise erialal maa-, mere- või õhuväe õppesuunal. Sõjakooli selle kevade lahtiste uste päev on 17. aprillil, kus kadetid tutvustavad külalistele kadetielu, oma õppe- ja olmetingimusi.

Kaitseväe Akadeemia