Tartus toimunud Garage48 riistvaratalgutel said kaitseväelased peavõidu Hitafly seadmega, mis analüüsib laskmisel tehtud vigu ja aitab laskuril oma oskusi treenida iseseisvalt.
Nädalavahetusel Tartu ülikooli Physicumis toimunud riistvaratalgutel osales üle 140 inseneri, tarkvaraarendaja, loomeinimese, elektrooniku ja muu spetsialisti eri riikidest, kes arendasid 48 tunni jooksul uusi tehnoloogiaseadmeid. Reede õhtul esitatud 38 ideest, alates nutikast mesitarust kuni pudruaparaadini, läks töösse 18. Kaitseväe ühendatud õppeasutuste (KVÜÕA) kaitseväelased esitasid kuus ideed. Kaitseväelaste idee, laskeabiseade Hitafly, millest loodi töötav prototüüp, valiti Garage 48 riistvaratalgute parimaks lahenduseks.
Garage48-le kogunenud valisid prototüübi loomiseks välja kaks ideed. Seadme, mis annaks laskjale iga lasu järel tagasisidet ja tulejuhtimiseseadme, mille abil oleks kergem sihtmärgi asukohta hinnata.KVÜÕA rakendusuuringute keskuse ülema kolonelleitnant Sten Alliku sõnul osalesid kaitseväelased Garage48-l esimest korda ja oma ideede tutvustamine 90 sekundiga oli nagu hüpe tundmatusse. „Kuigi olime teinud KVÜÕAs „eelgaraaži“, ei teadnud me, mil määral on inimestel soovi liituda lahendusi otsivate meeskondadega, kuid osalejate kustumatu entusiasm, julgus ja paindlikkus olid muljetavaldavad ja ma olen tulemusega väga rahul,“ ütles kolonelleitnant Allik.
Laskeabiseadme Hitafly kasutamisel saab laskja nutiseadmelt vahetult hinnangu, mida ta lasu päästmisel valesti tegi. See võimaldab laskjal harjutada ja parandada oma oskusi ilma treeneri abita. Seadet väljatöötanud grupis olid ka KVÜÕA magistrant kapten Meelis Mandre ja taktikalektor kapten Ago Savi. Laskeabi seadme prototüübiga Hitafly saab tutvuda www.hitafly.com.
Kolonelleitnant Sten Alliku ja major Veljo Raide meeskonna tulejuhtimiseseadme projekt ARCTOS (Advanced Rapid Compact Tactical Observation System) on tulejuhtimise abivahend, mis on kombinatsioon pikksilmast, GPSist, kompassist, laserkaugusmõõdikust, altimeetrist ja saatjast, mis aitab tulejuhtidel kiiremini ja efektiivsemalt sihtmärki leida ning selle kohta infot edastada.
„Tulevikuks kutsume kõiki kaitseväelasi rohkem ideid andma või osalema, alates ajateenijast, kelle hulgas on kindlasti hea tehnilise haridusega noori, kuni kindraliteni välja,“ ütles Allik. „Andke julgelt ideid. Kaitseväe arendustegevus ei ole alati müstiline kõrgtehnoloogia, siin on ruumi ka paljudele lihtsamatele lahendustele.“
Osalejate sõnul on tegemist siiski esialgsete tootekontseptsioonidega, mida on vaja veel meeskonnaga edasi arendada, et lahendustega rahule jääda, näiteks HitaFly seade on plaanis väiksemaks teha ja ARCTOSt tehniliselt edasi arendada.
Garage48 on üritus, mis võimaldab iduettevõtetel erinevaid ärilisi algatusi ellu viia. Selles osalejad peavad 48 tunni jooksul oma idee projektirühmadega müügikõlbulikuks realiseerima. Näiteks valmistama arvutiprogrammi, interneti teenuse, mobiilirakenduse vms. Tänavu oli teine ainult riistvarale pühendatud üritus Garage48 ajaloos, enamasti valmivad sarnastel arendusnädalavahetustel veebi- ja mobiililahendused. Garage48 üritused said alguse Eestist 2010. aasta aprillis ja on laienenud nüüdseks ka mujale maailma.