Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste loodus- ja täppisteaduste õppetool katsetas reedel Nursipalus erinevate materjalide sobivust laskemoona mõjude hindamisel.
Kokku testiti seitset erinevast materjalist ekraani, mille läheduses lõhati suurtüki 105mm kaliibriga kildmürsk.
KVÜÕA loodus- ja täppisteaduste õppetooli ülema major Veljo Raide sõnul selgub katselõhkamise tulemusel, millist materjali hakatakse laskemoona mõjude hindamisel edaspidi kasutama. Sobiva testimismaterjali puhul mängivad rolli nii vastupidavus kui see, kui kerge on materjalist mürsukilde kätte saada. Laskemoona plahvatuse mõjude hindamine annab kaitseväele aga võimaluse suurema täpsusega hinnata kaudtulelöökide mõju vastase üksustele ja kaitserajatistele.
„Kui hindame nendel katsetel saadud info põhjalt lasekooma mõju, on järgmise sammuna võimalik analüüsida taktikat ning optimeerida ette nähtud laskemoona koguseid,” ütles major Raide.
Reedene katselõhkamine on osa Kõrgema Sõjakooli kolmanda õppeaasta maaväe õppesuuna kadeti Elmar Saha lõputööst. Läbiviidav uuring on osa teadus- ja arendustegevusest, millega KVÜÕA analüüsib lahinguväljal toimuvat.