16.-18. oktoobril toimus Eestis NATO uurimisrühma HFM-318 „Personali säilitamine relvajõududes“ töökohtumine. Uurimisrühma eesmärk on personali säilitamisega seotud väljakutsete ja parimate praktikate jagamine eri riikide relvajõududes, viies läbi ekspertuuring ja rahvusvaheline küsitlusuuring.
“Uurimisrühma töös osalemine on Kaitseväe Akadeemiale oluliseks rahvusvahelistumise osaks, võimaldades teha koostööd oma valdkonna tunnustatud teadlaste ja ekspertidega üle maailma,” ütles Kaitseväe Akadeemia rakendusuuringute osakonna kaitseanalüüsi grupi juhataja-teadur pr Eleri Lillemäe. “Lisaks võimaldab töörühmas osalemine anda kaitseväele teaduspõhist sisendit personali hoidmise küsimustes, toetudes teiste NATO riikide kogemustele.”
Eestis toimunud kohtumisel keskenduti riikide personali säilitamise strateegiatele ja jagati rahvusvahelise ekspertuuringu esimesi tulemusi. Uuringu kohaselt leidis 7% ekspertidest, et nende riikide relvajõudude toimimist hakkavad personali säilitamisega seotud väljakutsed mõjutama enam kui viie aasta pärast, 9% vähem kui viie aasta pärast ja enamus ehk 82% ekspertidest andis hinnangu, et nende riikide relvajõudude toimimise jaoks on personali säilitamine juba täna väljakutse.
Sealjuures peeti peamiseks personali säilitamise probleemidega seonduvaks tagajärjeks kadu ekspertteadmistes. Parimate personali säilitamise strateegiatena toodi esile parema pere- ja tööelu tasakaalu toetamine, paindliku karjääritee soodustamine ja hea tööõhkkonna tagamine. Uuringus osalesid ka Eesti eksperdid kaitseministeeriumist, kaitseressursside ametist ja kaitseväest.
Uurimisrühma kuuluvad Ameerika Ühendriigid, Ühendkuningriigid, Kanada, Rootsi, Saksamaa, Sloveenia, Eesti, Holland, Soome, Leedu ja Belgia. Eestit esindavad uurimisrühmas Kaitseväe Akadeemia teadur Eleri Lillemäe ja Tartu Ülikooli empiirilise sotsioloogia professor Kairi Kasearu.
Kaitseväe Akadeemia on Eesti ainus riigikaitseline kõrgkool, kus koolitatakse ohvitsere ja allohvitsere kaitseväele ja kaitseliidule. Lisaks pakub Kaitseväe Akadeemia sõjaväelist täiendkoolitust ja korraldab riigikaitsega seotud teadus- ja arengutegevust.