Kaitseväe Akadeemia sõja- ja katastroofimeditsiinikeskus viib meditsiiniüliõpilastele läbi kohustusliku sõja- ja katastroofimeditsiini kursuse. Tudengid saavad alusteadmised ja praktilised oskused abi osutamiseks ning korraldamiseks suurõnnetuste, katastroofide ja sõjaliste konfliktide korral.
„Õppeaine eesmärk on anda teoreetilised teadmised ja praktilised oskused, et valmistada osalejaid ette keerulisteks ja kiiret tegutsemist nõudvateks olukordadeks,“ ütles Kaitseväe Akadeemia sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse täiendõppe grupi ülem-õpetaja nooremleitnant Janno Kuldkepp.
Kursuse käigus omandatakse teadmised kaitseväe meditsiiniteenistuse ülesannetest rahu- ja sõjaajal ning abi korraldamisest erinevates kriisiolukordades. Praktilised oskused hõlmavad esmase ja teisese triaaži läbiviimist ning traumapatsiendi käsitlemist. Lisaks veel keemiliste, bioloogiliste ning kiirgusohtlike ohtudega toimetulekut, mis kõik kokku annavad kindluse ja võimekuse tegutseda ka kõige raskemates tingimustes.
„Meediku töö ei piirdu ainult haigla seintega – kriisiolukordades tuleb osata tegutseda ka välitingimustes, sageli ilma tavapäraste ressurssideta. Olen veendunud, et sõja- ja katastroofimeditsiini alaste teadmiste ja oskuste omandamine on iga tulevase meediku jaoks oluline,“ sõnas nooremleitnant Kuldkepp.
Kursuse eesmärk ei ole ainult õpetada, kuidas pakkuda elupäästvat abi, vaid ka anda tudengitele oskused ja enesekindlus, mis on hädavajalikud, kui iga sekund loeb.
„Tänapäeva maailmas, kus suurõnnetused, katastroofid ja kriisisituatsioonid on paratamatud, peab iga meedik oskama töötada keerulistes tingimustes. See kursus annab meditsiiniüliõpilastele nii vajalikud baasteadmised kui ka praktilised oskused, et olla valmis pakkuma kiiret ja tõhusat abi just sellistes olukordades,“ selgitas nooremleitnant Kuldkepp.
Kaitseväe Akadeemia koosseisu kuuluva sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse ülesanne on viia läbi kaitseväelaste, reservmeedikute ja meditsiiniüliõpilaste sõja- ja katastroofimeditsiinialast väljaõpet. Lisaks vastutab keskus Eestis ka sõja- ja katastroofimeditsiini valdkonna teadus- ja arendustegevuse eest.
Kaitseväe Akadeemia on Eesti ainus riigikaitseline kõrgkool, kus koolitatakse ohvitsere ja allohvitsere kaitseväele ja Kaitseliidule. Lisaks pakub Kaitseväe Akadeemia sõjaväelist täiendkoolitust ja korraldab riigikaitsega seotud teadus-ja arendustegevust.