fbpx
Uudised

Sõjakooli lõpetasid esimesed mereväeohvitserid

Esimest korda üle 74 aasta lõpetas Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste Kõrgema Sõjakooli mereväelased.
Esimest korda üle 74 aasta lõpetas Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste Kõrgema Sõjakooli mereväelased.

KVÜÕA Kõrgema Sõjakooli lõpetas esimene kursus Eestis koolitatud mereväeohvitsere. Kokku sai Eesti juurde 31 maaväe ja mereväe õppesuuna lõpetanud nooremleitnanti. Sõjalise juhtimise magistrikraadi sai seitse ohvitseri, Lahingukooli lõpetas 48 vanemallohvitseri.

Kaitseväe juhataja kindralmajor Riho Terras ütles lõpetamisel peetud kõnes, et tänaste lõpetajate kujundada on tuleviku kaitseväe nägu ja sisu. “Tänaste lõpetajatena olete te kõik tegelikult juba juhid, sest kaitseväes õpitakse ja harjutatakse juhiks olemist alates ajateenistuse esimestest päevast,” sõnas kindralmajor Terras.

Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste ülem kolonel Martin Herem rõhutas, et tänaste lõpetajate näol on põhimõtteliselt tegemist üksusega, mis sisaldab kahe pataljoni jagu rühmaülemaid, -vanemaid ja -instruktoreid ning õpetajaid umbes kahele tuhandele inimesele. “Eriti hea meel on näha meie oma kooli mereväelastest lõpetajaid, keda meil pole olnud 74 aastat,” ütles Herem.
Viimane lend Eestis koolitatud mereväeohvitsere lõpetas 1940. aastal. Pärast taasiseseisvumist on mereväeohvitserid saanud hariduse Saksamaa, Taani, Rootsi, Ameerika Ühendriikide ja Soome meresõjakoolides. Kõrgemas sõjakoolis avati esimene mereväe põhikursus 2011. aasta sügisel, õhuväe ohvitseride koolitamisega alustati kolm aastat varem.

“Olen neid nimetanud jäälõhkujateks või miinitraaleriteks, kes on ees sõitnud ja teistele teed rajanud,” ütles esimese mereväe põhikursuse ülem kaptenmajor Taavi Urb.
Täna mereväe nooremleitnandi auastme saanud Krister Sooväli sõnul said tulevased mereväeohvitserid esimesel aastal hea ülevaate maaväes toimuvast, teisel aastal õpiti koostöös Mereakadeemiaga merenduserialasid ning kolmandal aastal õpetasid mereväe ohvitserid meresõja taktikat. “Teiste väeliikide ohvitseridega samas koolis õppimine loob tiheda sideme ja paremad eeldused hilisemaks koostööks,” ütles Sooväli.

Värsked mereväeohvitserid asuvad teenima laevadel Admiral Cowan, Sakala, Tasuja ja Ugandi.

Parimale maaväe põhikursuse lõpetajale nooremleitnant Oliwer Nõlvakule ja parimale mereväe põhikursuse lõpetajale nooremleitnant Mati Jänesele andis kindralmajor Terras üle kaitseväe ohvitseri mõõga. Keskastme kursuse lõpetas kiitusega major Tarmo Luhaäär.

Lahingukooli vanemallohvitseride baaskursuse lõpetanud 48 allohvitseri said kutseõppetunnistuse sõjaväelise juhtimise erialal ja nooremveebli auastme. Kursuse parimaks lõpetajaks oli nooremveebel Jevgeni Matjukov.

KVÜÕA Kõrgem Sõjakool on noortele, kes soovivad Eesti parimat juhtimisalast kõrgharidust. Kõrgema Sõjakooli põhikursuse maa-, mere- või õhuväe õppesuuna lõpetajad saavad rakendusliku kõrghariduse sõjalise juhtimise erialal ja nooremleitnandi auastme. Sisseastumisdokumente saab Kõrgemasse Sõjakooli esitada tänavu 23. juunist 6. juulini.

Pildigalerii on nähtav siit.

Kaitseväe Akadeemia