fbpx
Uudised

Soome sõjameditsiini mobiilne simulatsioonistuudio jõudis Eestisse

„Konverentsil näidati selliseid simulatsioonivahendeid, mida pole Eestis enne nähtud, näiteks ultrahelimannekeeni,” ütles konverentsi peakorraldaja, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste meditsiinikeskuse ülem doktor Ahti Varblane.
Eesti oma ala spetsialistidest esines konverentsil näiteks dr Tiit Meren, kes rääkis sõjakirurgi koolitusteest läbi simulatsiooniõppe kuni missioonile minekuni. Dr Meren on saanud vastava väljaõppe Inglismaal, kus reaalajas toimuva õppuse käigus simuleeriti tervet haiglat korraga. Õnnetusjuhtum mängiti läbi alates sündmuskohal juhtunust kuni haiglas patsiendi vigastuste ravimiseni. Dr Meren praktiseeris Afganistanis ISAFi kooseisus sõjakirurgina Camp Bastioni välihaiglas 2008. aastal.
Konverentsil tutvustati Soome sõjameditsiini keskuse mobiilse simulatsioonistuudio tööd ning Eesti ja Rootsi kaitseväe meditsiiniväljaõppe keskuse sõjameditsiini väljaõppe ja patsiendi simulatsiooni läbiviimist. Samuti anti ülevaade matkesüsteemidest kaitseväes ning taastusravist sõjavigastuste korral nii taastusraviarsti, psühholoogi kui füsioterapeudi kogemuste põhjal.
Baltimaade kaasaegseim patsiendi simulatsioonitehnika asub praegu Tartus, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste meditsiinikeskuses. Dr Varblase sõnul on tipptasemel simulatsioonitehnika kohalikele meedikutele suureks abiks. „Meie põhieesmärgiks on õpetada sõjatraumade käsitlemist, kuna praktilisi kogemusi sõjas viga saanute ja vastava keskkonnaga on Eestis vähe, mistõttu oleme loonud tõetruu olukorra simulatsiooni abil,” ütles Varblane.
Kaitseväe Peastaabi meditsiiniteenistuse, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste ja Kaitseväearstide Seltsi ühiskorraldusel toimunud konverentsist võtsid osa kaitseväe ja tsiviilmeedikud, tudengid ja residendid, kokku ligikaudu 150 inimest.

Kaitseväe Akadeemia