Kaitseväe meditsiiniteenistus korraldab 6. ja 7. detsembril Tartus Dorpati konverentsikeskuses kuuenda rahvusvahelise sõja- ja katastroofimeditsiini konverentsi.
Kaitseväe Peastaabi meditsiiniteenistuse, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste, Kaitseväe Arstide Seltsi ja Kaitseväe Õdede Seltsi koostöös korraldatavast konverentsist võtavad osa kaitseväe- ja tsiviilmeedikud, tudengid ja residendid, kokku ligi kakssada inimest.
Konverentsi peakorraldaja, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste meditsiinikeskuse ülema major Ahti Varblase sõnul on enamikul külalisesinejaist rikkalik raske liittraumaga patsientide käsitlemise kogemus. „Nende teadmiste jagamine on tähtis mitte ainult kaitseväe, vaid ka tsiviilmeedikutele,“ ütles major Varblane.
Konverentsil esinevad välislektorid on valdavalt pärit Ühendkuningriigist, kellega Eesti sõjaväemeedikuil on kujunenud Afganistani operatsiooni käigus tihedad koostöösidemed. Lisaks esinevad konverentsil Ameerika Ühendriikide, Leedu, Läti ning Eesti meedikud.
Üks konverentsi peaesinejaid on Ühendkuningriigi anestesioloog kolonel Jeremy Henning, kelle ettekannete teemadeks on „Meeskonna ressursside juhtimine sõjaväes“ ning „Eetika sõjalistel operatsioonidel“. Eesti spetsialistidest esineb konverentsil teiste hulgas anestesioloog doktor Lauri Kõrgvee ettekandega „Eestist Camp Bastionisse“. Doktor Kõrgvee teenis Afganistanis ISAFi operatsioonil Camp Bastioni välihaiglas 2011. ja 2012. aastal.
Ligi paarkümmend ettekannet kahel konverentsipäeval on jagatud teemablokkidesse, mis käsitlevad haldusküsimusi, tööd patsientidega ning ennetustegevust. Eesti lektoritest esinevad konverentsil KVÜÕA sõja- ja katastroofmeditsiini lektorid dr Alo Rull, dr Veronika Reinhard ja dr Lauri Kõrgvee. Samuti esinevad ettekannetega dr Andres Kink, dr Andres Meus, dr Tõnis Mandel ja dr Arno Ruusalepp, neist viimane on samuti teeninud Camp Bastioni välihaiglas.
Doktor Varblase sõnul on töö sõjaväe välihaiglates andnud paljudele Eesti meedikutele hinnatava praktilise kogemuse ning võimaldab neil ka tagasipöördumisel tsiviilhaiglatesse anda patsientidele tõhusamat abi. „Afganistanis asuvad välihospidalid töötavad ilmselt veel aastaid ning järgmised Eestigi meedikud on juba valmistumas sinna teenima minekuks,“ ütles major Varblane.
Konverents algab Dorpati konverentsikeskuses kell 10. Konverentsi ettekanded on valdavalt inglise keeles.