Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused (KVÜÕA) korraldavad reedel, 22. märtsil konverentsi “Kümme aastat operatsioonist Iraagi Vabadus”, kus käsitletakse selle operatsiooni sõjalisi, poliitilisi ja õiguslikke aspekte.
“Väga oluline on uurida, mis on Iraagis toimunud. Tulemused annavad meile võimaluse õppida selle araabia riigi lähiajaloost, kuidas ühe konflikti areng võib kulgeda,” ütles kaitseväe keelekeskuse juhataja dotsent Vladimir Sazonov, kes tegeleb ka Lähis-Ida uuringutega. “Iraagi kurva kogemuse baasil saame paremini mõista Lähis-Ida kultuuriruumis toimuvat.”
Kell 10.15 KVÜÕA aulas algaval konverentsil analüüsivad esinejad operatsiooni Iraagi Vabadus kogemusi kaitseväelisest, poliitilisest ja akadeemilisest perspektiivist. Kaitseväe jaoks oli Iraagi konfliktis osalemine esimene raske välisoperatsioon taasiseseisvunud Eestis. Operatsioonil Iraagi Vabadus on olnud suur mõju Eesti kaitseväe arengule, kaitseväelased on konflikti lahendamise käigus saanud kogemusi, mis on muutnud sõjaväelisi juhte professionaalsemaks.
“Algne info, et Iraagis käiv sõda toimub teistmoodi, ei pidanud tegelikult paika,” ütles KVÜÕA ülema asetäitja kolonel Martin Herem, kes teenis Iraagis 2006. aastal. “Loomulikult pidi arvestama kohalike oludega, aga Iraagis toimuv erines konventsionaalsest sõjast väga vähe, kõik mida varem KVÜÕAs õppinud ja õpetanud olime, osutus seal kasulikuks teadmiseks.”
Lisaks KVÜÕA ohvitseridele ja teaduritele esinevad konverentsil ka Eesti alaline esindaja Euroopa Liidu poliitilises ja julgeolekukomitees Harri Tiido ning ajaloolane ja riigikogu liige Mart Nutt.
16. märtsil 2003 esitas Ameerika Ühendriikide president George Walker Bush Iraagi diktaatorile Saddam Husseinile lõpliku ultimaatumi loobuda võimust 48 tunni jooksul ning lahkuda koos oma poegadega riigist, vastasel juhul ootab Iraaki ees sõjaline rünnak. Operatsioon Iraagi Vabadus algas 19. märtsil 2003. Sama aasta juunis alustas teenistust Iraagis Eesti jalaväerühm ESTPLA 7 ja kaubakäitlusmeeskond CT 1. Ameerika Ühendriikide president Barack Obama kuulutas operatsiooni Iraagi Vabadus lõppenuks 31. augustil 2010.
Operatsioonil Iraagi Vabadus on langenud kaks Eesti kaitseväelast ja mitukümmend kaitseväelast on saanud haavata.