Täna, 17. detsembri varahommikul lõppes Kaitseväe Akadeemia vanemallohvitseri põhikursuse ligi 70-kilomeetrine traditsiooniline veeblirännak, mille jooksul läbisid õppurid 11 kontrollpunkti.
„Veeblirännak on tõenäoliselt kõige pikema ajalooga allohvitseride traditsioon, mille algusaeg ulatub juba 90-ndate keskele,“ ütles veeblirännaku korraldaja Kaitseväe Akadeemia veebel staabiveebel Indrek Ojasoo. „Sellel traditsioonil on oma hing, mis elab paljudes veeblites ning annab meie rohelisele vinklile lisaväärtuse ja tähenduse. Vanade kursusekaaslastega kohtudes meenutatakse ikka ja jälle mitmeid seiku õpingute eredamatest sündmustest ning veeblirännakul on nendes mälestustes oma kindel koht.“
Rännakul osalenud tulevased nooremveeblid pidi kontrollpunktides täitma erinevaid meeskonnatööl põhinevaid ülesandeid, näiteks siduma mereväes kasutusel olevaid sõlmesid, teadma õhuväele spetsiifilisi tarkusi, ületama mängulisi miinivälju või teadma sideprotseduure. „Oma olemuselt on see rännak meeskonnatöö ja juhiomaduste demonstreerimine, kus õppurid viiakse mugavustsoonist välja ning millele lisandub lisafaktor läbitud kilomeetrite ja magamata tundide näol,“ lisas staabiveebel Ojasoo.
Ligikaudu 70-kilomeetrisel distantsil oli tänavu kokku 11 kontrollpunkti, mille sisulisi ülesandeid viisid läbi lisaks Kaitseväe Akadeemia töötajatele ka allohvitserid õhuväest, mereväest, küberväejuhatusest, toetuseväejuhatusest ja diviisist.
Rännakust võttis osa 65 vanemallohvitseride põhikursuse õppurit, kellest 42 läbisid distantsi täies ulatuses. „Osalejate arv ilmestab seda, kui oluline on rännak meie tulevastele allohvitseridele, sest tegelikult on tegemist vabatahtliku üritusega, kuid rajale ei läinud mõjuvatel põhjustel ainult neli õppurit,“ ütles staabiveebel Ojasoo. Need, kes läbisid rännaku täisdistantsi, saavad kursuse lõpetamisel rännakumarsi rinnamärgi.
Veeblirännak, mille väitel pannakse proovile õppurite juhtimisoskused, füüsiline võimekus ning „vaimne tasakaal“ üksuses, on allohvitseride kursuse üheks traditsiooniks juba alates 1994. aastast. Traditsioon annab õppuritele viimase võimaluse liikuda üheskoos mööda kaunist Lõuna-Eesti kuppelmaastikku ning leida jõudu läbimaks alustatud teekond.
Vanemallohvitseride põhikursuse (VAPK) eesmärk on anda alused ja suunised esimese tasandi vanemaallohvitseride ettevalmistamiseks kõikidele Eesti kaitseväe väeliikidele ning kaitseliidule. Õppekava läbinu on võimeline teenima rahuajal rühma suuruse üksuse ülema abi ja instruktori ametikohtadel ning allüksuse ülemana sõjaajal.
Kaitseväe Akadeemia on Eesti ainus riigikaitseline kõrgkool, kus koolitatakse ohvitsere ja allohvitsere kaitseväele ja kaitseliidule. Lisaks pakub Kaitseväe Akadeemia sõjaväelist täiendkoolitust ja korraldab riigikaitsega seotud teadus-ja arendustegevust.
Rohkem pilte SIIN